مقدمه

در برخی مورد ها با گذشتن چند سال از نصب نمودن ایزوگام دیده می شود، که ایزوگام عموما در کنارهای خود سبب  چروک های کوچک و بزرگی، علاوه بر آن جدا گشتن ایزوگام از کنارهای بام و ترک ترک شدن آن می باشد. این مشکل مرتبط به بار بیش از اندازه پشت بام است. کم بودن شیب، نداشتن زیرساخت خوب برای بام و روش نگه داشتن بد عایق دلیل های مهم کاهش یافتن عمر ایزوگام و خرابی ایزوگام می گردد.

عوامل خرابی ایزوگام

عموما کلی ترین علتی که جزء عوامل خرابی ایزوگام  و کم شدن عمر مفید آن می گردد، نصب  نامناسب و غلط  ایزوگام می باشد. ولی برخی اوقات به چشم میخورد، حتی بعد از نصب با رعایت اصل ها و استاندارد نیز، عایق به مرمت بخشی و تعمیر لازم می باشد.

نداشتن نصب درست و طبق اصل های، ایزوگام سبب به وجود آمدن چین خوردگی در عایق و رخ دادن ترک در سطح آن می گردد که بعد از بارندگی، به نشت آب در درون ساختمان موجب می شود. بی دقتی به برطرف نمودن نا هموارهای محیط نصب ایزوگام نیز از علت های به وجود آمدن ترک و در پایان نشت آب به درون ساختمان است.

یکی از علت های اصلی خرابی ایزوگام، فشار وسایل سنگین مثل : کولر و انداختن یا کشیدن وسیله های تیز روی عایق می باشد که سبب وارد شدن ضرر و پاره شدن  در آن می شود. علاوه بر آن نشت همیشگی آب کولر و قرار داشتن در تایم زیاد روی سطح ایزوگام، علت اصلی به منظور پرداخت تعرفه تعمیر ایزوگام سقف است.

خرابی ایزوگام تشخیص خرابی ایزوگام

تشخیص خرابی ایزوگام  و عایق بندی پشت بام به منظور آن که بفهمید ایزوگام شما دچار خرابی شده یا سالم است، کافی است که به سطح رویی آن با توجه زیاد نگاه کنید. اگر نخ‌های لایه های الیاف رویی را دیدید. به معنی اینکه ایزوگام شما عمرش را کرده  و بایستی برای تعویض کردن آن اقدام کنید.

علت خرابی ایزوگام

داشتن چین و چروک‌ در بخش های مختلف ایزوگام هم نشان‌ دهنده علت خرابی ایزوگام می باشد.

ایزوگام‌های فرسوده در دور و بر پشت‌ بام، ترک‌ برداشته  و از کنار ها کنده شده اند.

نشانه های گفته شده در فوق علامت از خرابی ایزوگام شما را دارا است و بایستی عوض گردد.

نکته های اصل به منظور سالم نگه‌ داری ایزوگام اگر پشت‌ بام و به خصوص زیر کولرها به طور ماهانه جارو نشوند. ایزوگام  در مدت کم  گرفتار خرابی و ضرر می گردد.

خرابی ایزوگام

رفع خرابی ایزوگام 

روش مرمت بخشی ایزوگام به این روش می باشد که اول بایستی ایزوگامی که روی سقف نصب گشته از آن کنده شود، تا سطح فعالیت به منظور نصب گشتن ایزوگام یا عایق جدید خوب باشد و ایزوگام نو به آسانی روی سقف بچسبد.  به منظور صورت دادن این عمل بایستی به ایزوگام حرارت دهید و آن را داغ کنید. بعد از آن بایستی بخش خراب شده را با بکار بردن  برش آسفالت جدا نموده و به جای آن ایزوگام نو را جایگذاری نمایید.

در حالتی که نشتی نم و رطوبت به علت موجود بودن  ترک و شکاف در سقف است، بایستی به منظور رفع خرابی ایزوگام  از چسب های ویژه ایزوگام بکار برده شود. افرادی که در فعالیت نصب ایزوگام حرفه ای می باشند، به صورت عمومی با بکار بردن  چسب های ویژه ای مثل: چسب ماستیک، ترک ها و جاهای خالی  ایزوگام را پر کرده و از وارد شدن رطوبت و آب پیشگیری می نماید.

این مطلب را بخوانید :  ایزوگام در اتابک | 09128592911

 اثر نمک بر خرابی ایزوگام

یکی از سوال هایی که همیشه طرح بوده این می باشد که آیا  اثر نمک  من جمله عامل های خرابی ایزوگام به حساب می آید  که در جواب این سوال نیز بیان نمود، آری! جوهر نمک به علت بکار بردن ماده های شیمیایی و اسیدی خود توانایی دارد. خرابی بسیاری را به سطح ایزوگام ساختمان شما وارد نماید. شاید فکر کنید که جوش‌ شیرین حاوی درصد اندکی اسید می باشد و توانایی ندارد. اختلال های چندانی را برای عایق ساختمان شما به وجود بیاورد! ولی سخت در اشتباه هستید،  چون که در اول صدمه های که بر حسب تماس جوهر نمک با ایزوگام به وجود آمده سطحی دیده شود. ولی در گذر زمان سبب رخ دادن مشکل های جدی و زیاد تری برای ایزوگام و ساختمان شما می باشد.

علت ترک خوردن ایزوگام 

ایزوگام به علت اینکه بیشتر به طور بی واسطه در برابر تماس است و مانند : قیرگونی با لایه‌ی آسفالت پوشیده نمی گردد، در حالتی که بکار بردن آن غلط و فاقد توجه باشد،یکی از علت ترک خوردن ایزوگام  مسی باشد که توانایی دارد، ضرر ببیند.

نوع های مختلف به منظور خرابی ایزوگام مشتمل بر مورد های ذیل می باشد:

پاره شدن  ایزوگام

جدا گشتن ایزوگام از سطح

سوراخ گشتن ایزوگام

ترک ترک شدن ایزوگام

 

 تخریب ایزوگام 

در زمان نصب کردن ایزوگام اگر فرد نصب کننده ماهر نباشد و یا از توجه و مناسبی برای کار خود بکار نبرد.  صد در صد ایزوگام به طور که باید نصب شود، نمی شود و  سبب خرابی ایزوگام می شود.  کیفیت کار به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد و به همین علت می باشد که در باره نصب ایزوگام  اکثرا تاکید بسیاری به مشتری های  عزیز شده می باشد و ایزوگام کارهای  با مهارت که در شرکت مورد نظر مشغول به کار می باشند به طور واضح می فهمند که نصب نمودن ایزوگام تا چه میزان توانایی دارد طول عمر ایزوگام را  زیاد کند.

به همین دلیل استاندارد و امنیت را در فعالیت خود خیلی مهم می دانند، از این جهت وسایلی که به منظور نصب ایزوگام بکار برده می شود به نوعی می باشد که مطمئن بودن و ایمن بود  کار را زیاد می کند و علاوه بر نگهداری از خود و اشخاص دیگر ایزوگام را با نصبی مناسب روبرو هستند.

 دشمن ایزوگام

نصب کردن ایزوگام بایستی با بکار بردن  حرارت و آتش صورت پذیرد. دشمن ایزوگام را می شود عدم استفاده از این و دیگر کار هایی که باعث ضرر رساندن به ایزوگام می شود را بیان کرد. علاوه بر آن اگر نکته های ایمن بودن لازم در نصب نمودن آن  صورت نگیرد، امکان دارد خسارت های اقتصادی و حیاتی را به سراغ داشته باشد.

تحلیل روش وصل کردن کپسول و مشعل

کپسول و مشعل دو ابزاری می باشند که حرارت بایدی به منظور صورت دادن عمل ایزوگام را به وجود می آورند. ترکیدن کپسول یا به وجود آمدن مشکل در کارکرد مشعل توانایی دارد خسارت های اقتصادی و حیاتی غیر قابل جبرانی را ایجاد کند.

این مطلب را بخوانید :  ایزوگام در قزوین | 09128592911

از همین  قدم اول صورت دادن ایزوگام کاری بایستی از سلامت و کارکرد کپسول و مشعل اطمینان حاصل نمایید.  به خصوص اگر منظور از صورت دادن ایزوگام کاری در محیط های سربسته را در نظر دارید. علاوه بر آن در حمل این دو ابزار نیز بایستی با توجه تمام صورت گیرد.

خرابی ایزوگام

تاریخ مصرف ایزوگام 

در پاسخ به این بایستی بیان نمود که، ایزوگام هم مثل : هر کالای دیگری یک تاریخ بکار بردن را دارا است. عموما ایزوگام ها قبل از نصب شدن ۶ ماه  تاریخ مصرف ایزوگام می باشد. اما این تاریخ برای همه ی ایزوگام ها مختلف است. با دقت به ماده های استفاده شده و شرط های مواظبت از ایزوگام تاریخ درست کردن تا استفاده نمودن آن ها میان ۳ ماه تا ۱ سال تغییر پذیر می باشد.

محیط قرار گرفتن ایزوگام بایستی تماما خشک و خنک و فاقد رطوبت باشد. به منظور اینکه عمر ایزوگام قبل از نصب کم نشود. بایستی دمای هوای محیط قرار گرفتن آن خوب باشد. در زمان حمل و نقل ایزوگام بایستی توجه نمود که بافت و بسته بندی ایزوگام خراب نشود و از پرتاب نمودن بسته های ایزوگام به روی هم  اجتناب نمایید.

 راه رفتن روی ایزوگام 

راه رفتن روی ایزوگام به صورت معمولی اختلالی را برای آن به وجود نمی آورد. مگر در وضعیتی که کف کفش شما خشن یا حاوی لبه‌های برنده باشد. در این حالت مناسب است از کفشی دیگر یا دمپایی به منظور جریان داشتن روی پشت بام بکار ببرید. علاوه بر آن  بایستی توجه نمود که ضایعات فلزی یا مصالح ساختمانی روی سطح ایزوگام و زیر کفش شما جای نگیرند. چون که در این وضعیت ایزوگام خراب می شود و امکان دارد موجب بریده شدن  یا پاره شدن آن گردد.

 شستن فرش روی ایزوگام

شستن فرش روی ایزوگام من جمله فعالیت هایی می باشد. اکثرا در کشور ما رسم است و عموما یک تا دو بار در سال به خصوص قبل از آغاز سال جدید، به شست و شوی آن ها می پردازند. علاوه بر آن در عصر حاضر با  به کار افتادن شرکت های قالیشویی، شست و شوی فرش در منزل ها و به خصوص آپارتمان ها خیلی کم شده است. با این وضع بعضی از خانواده ها افزون بر اینکه زندگی آپارتمانی را دارا هستند، از پشت بام به منظور صورت دادن این کار بکار می برند. برای نگهداری از ایزوگام پس از نصب مناسب است از صورت دادن آن اجتناب گردد.

سخن پایانی 

در آخر نیز پیشنهاد می گردد که هر چند ماه یک بار، برای جاوگیری از خرابی ایزوگام. تحلیل درست و تمامی از حالت معمولی پشت بام و روکش عایق سطح آن  انجام شود. تا در موجود بودن هر نوع عیبی، زود هنگام توانایی داشته باشید آن ها را رفع کنید. از جهتی در صورت لازم بودن به منظور به دست آوردن اطلاعات زیاد تر درباره نگه داری از ایزوگام. بعد از نصب و به دست آوردن راهنمایی یا مشاوره های با مشاور های با تجربه شرکت مورد نظر گفت و گو داشته باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *